Itt mindent megtudhattok a meditációrol

( A MEDITÁCIÓ LÉPÉSEIRŐL A BUDDHISTA MEDITÁCIÓ ALATT OLVASHATTOK)

Tulajdonképpen mi is az a meditáció?

 meditáció rendszerint olyan lelkiállapotra utal, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, és szellemünket átengedjük a nyugalomnak és a belsőnkre való koncentrálásnak. A cél a lelki béke, megnyugvás keresése. Ilyenkor sikerül a környezetből kikapcsolódni, úgyhogy pszichológiai szempontból az élményt akár megváltozott tudati állapotnak is lehetne nevezni. Számos nagy vallásban gyakorolnak rituális meditációt, míg az előbbi meditáció nem jelent szükségképpen vallásos tevékenységet. A meditáció jelenlét. Megszűnik minden, az Itt és Most van. Nem csupán egy dologra koncentrál az ember, mert ezáltal megítéli az összes többit. Meditáció során kontemplálunk. Mindent érzékelünk. Amikor ezt megtanulja valaki akkor egy zajos piactéren tud a legjobban meditálni. Maga a szó eredete, jelentése megegyezik az utazás szóval. 

 

Meditáció célja:

A meditáció titka a nagyfokú kitartás. Célja egy belső lelki béke elérése. Hosszú-hosszú éveken keresztül gyakorolja az emberek többsége, mire eléri a megfelelő szintet. Sokan azonban abbahagyják a kezdet kezdetén,mivel a kényelmetlen pózok, a környezet lenézése aziránt, amit tesz, elveszi a kedvét. SOHA NEM SZABAD FELADNI!

 

Ki meditálhat?

A meditáció se nem misztikus, se nem másvilági, se nem nehezen elsajátítható. Nem csak egy bizonyos „elit” élhet vele, és nem csak azoknak való, akik szerteágazó tudásra tettek szert a keleti vagy egyéb vallásokban. Mindenki meditálhat függetlenül attól, hogy milyen származású vagy milyen vallású. A meditáció nagyon is kézzelfogható, praktikus, és mindenki számára elérhető módszer. Ha semmilyen spirituális gyakorlatot nem folytatunk, és nem hiszünk semmiféle istenben vagy felsőbb hatalomban, a meditáció gyakorlatával akkor is boldogabb életet teremthetünk magunknak.

 

Mire jó a meditáció?

A meditációt évezredek óta, több kultúrában alkalmazzák, mivel számtalan előnye van. Mind a testünkre, mind az elménkre, mind az érzelmeinkre hatást gyakorol. A rendszeres meditáció eredményeképpen

  • egészségesebbek leszünk, mert amikor a légzésünkre figyelünk, csökken a vérnyomásunk, lelassul a szívverésünk, nyugodtabbá válunk;
  • élesedik az elménk, amely hatékonyabbá teszi a kommunikációnkat mind a munkahelyünkön, mind a társunk, a barátaink, a családunk körében;
  • könnyebben tudunk koncentrálni, ezért kevésbé érezzük magunkat leterheltnek;
  • tudatosítjuk az érzelmeinket, ezért ritkábban fordul elő, hogy túlreagáljuk a dolgokat;
  • hamarabb megtaláljuk a megoldást életünk azon területein, ahol úgy érezzük, elakadtunk;
  • közelebb kerülünk önmagunk, a körülöttünk lévő emberek, az életünk, az életfeladatunk megértéséhez.

 

 

Mi a Buddhista meditáció?

Magyarországon az emberek többnyire a Buddhista meditációval foglalkoznak. De ez nem jelenti azt, hogy másfajta nincsen.

A meditáció a már megértett információt tapasztalattá változtatja. Első szinten az a célja, hogy lenyugtassa és egy helyben tartsa a tudatot. Teret hoz létre a tapasztaló és annak tapasztalatai között, a bölcs ember számára lehetővé téve, hogy az élet komédiáiban vállaljon szerepet, és távol tarthassa magát a tragédiáktól. E védelmező távolságot általában úgy alakítjuk ki, hogy a légzésünkre figyelünk, vagy egy buddhaformára összpontosítunk – a meditáció ezen fajtáját szanszkritul samatá-nak, tibetül siné-nek hívják. Ha képesek vagyunk ezt a tudatállapotot megtartani meditációnk „laboratóriumi körülményei” között, fokozatosan meg fogjuk valósítani a hétköznapokban is. Ez a fejlődésünk első lépése, mely a mély felismerés, valamint a komplikáltabb gyakorlatok alapja.

A meditáció második szintjét szanszkritul vipasjaná-nak, tibetiül laktong-nak nevezik. Ebben az esetben nem formán meditálunk, hanem magára a tudat természetére tekintünk – ezért nevezik a mély felismerés gyakorlatának. Anélkül vagyunk tudatosak, hogy tudatosságunknak bármilyen tárgya lenne – így a felismerés és a megértés spontán bontakozik ki.

Tehát összefoglalva elmondhatjuk, hogy a meditáció a tudat összpontosítása valamire, majd az ezen alapuló és ebből kibontakozó tisztánlátás.

 

 

 

Meditáció lépései

 

 

A kezdetek:

Először jó, ha sűrűn, de rövid ideig gyakorolsz. Mindig addig meditálj, ameddig nem érzed magad kényelmetlenül (ez nem jelenti azt, hogy minden okot kitalálj, hogy ne kelljen meditálni, akkor jobb, ha abbahagyod). Fontos, hogy legyen célod, miért ülsz le meditálni: egészségmegőrzés, belső béke, spirituális fejlődés, egy gond megoldása?

Mindenkinél más és más technikák válnak be. Erről jobb, ha könyveket olvasol, vagy kazettát hallgatsz. Sokan felvetik, hogy jobb egy csoportos meditáción részt venni, vagy tanárt keresni. Valakinek ez nem válik be. Ha szükséged van rá, előbb vagy utóbb mindig megtalálod a megfelelő személyt, módot.

A hangsúly a rendszerességen van. Minimum egy nap egyszer mindenképpen meditálj.

 

Időpont:

Reggel, este, délben. Amikor neked jó. Sötétedés után szerintem akkor is jó meditálni, főleg nyáron, mivel olyan érzés keríti az embert a hatalmába, ami leírhatatlan. Az esti talán azért jó, mert így előtte lehetőséged van elmélkedni (a meditáció szó még ezt is jelenti) az elmúlt nap eseményein, vagy a fontos dolgokon. Reggel talán azért jó, mert a reggeli csendesség vagy éppen a reggeli „felébredés” szintén jót tesz. Hogy üres gyomorral meditáljunk-e? Annyiban jó, mivel ha evés után teszed, ilyenkor a test az emésztésre koncentrál és az eredmény rosszullét. Inkább előtte (de ne korgó gyomorral!) vagy jóval utána tedd.

 

Környezeted:

Mindenképpen tudasd a többiekkel, hogy nem vagy elérhető. Sok író és otthon dolgozó ember panaszkodik, hogy mivel otthon dolgozik, azt gondolják, mindenkinek mindenkor szabad őt zavarnia. Ne engedd! Legyen ez a kis idő csak a tied. Tudasd velük, hogy ez nagyon fontos ahhoz, hogy jól érezd magad. Hazugságokkal nem érdemes ezt eltussolni, mivel előbb-utóbb kiderül, hanem ahogy az embered válogatja. Sokan a munkahelyükön teszik ezt. Magyarországon sajnos ez lehetetlen (hacsak nem te vagy a főnök), így ha meg tudod oldani, az csak a hasznodra lehet.

FONTOS: az állatok érzékelik a megváltozott tudatállapotod, igyekeznek a közeledbe férkőzni, sőt rád feküdni. Ha ez zavar, akkor igyekezd őt hozzászoktatni a helyzethez (ám sokszor hasznos, főleg a cica dorombolása!).

 

Hely:

Talán észrevetted, hogy keleten, illetve minden olyan helyen, ahol fontos a vallás, ima, mindig találsz egy helyet, amely különös figyelmet érdemel (pl.: Tibetben a legtöbb helyen van egy kis szentély, ahol imádkozhatsz, ezt az ablakra kitett érdekes zászló jelzi). Egy helyet jelölj ki otthonodban, ha tudsz, a munkahelyeden is, ahol rendszeresen meditálsz. Feldíszítheted, virágokat, képeket tehetsz oda, füstölőt, gyertyát, gyújthatsz, ha van kedved. Ha zavar, ne tedd, de az a hely legyen csak a te meditáló helyed (persze, ha szeretnéd ezt valakivel megosztani, tedd, csak ne érezd ettől magad zavarban). Egy idő múlva észreveszed, hogy különleges érzésed van, amikor odamész meditálni.

Próbaképpen meditálhatsz máshol is: menj erdőbe, patak mellé, hegy vagy domb tetejére és próbáld ki. A változatosság segít a mélyebb meditáció és a hatékonyabb „zajkizárás” elérésében.

Magáról a meditációról keveset írok, mivel mindenkinél más és más technikák válnak be. A legalapvetőbb technikákat azonban felsorolnám:

1.      Figyelem a légzésre.

Van, aki csak ezzel képes a meditálás szintjére eljutni, van, akinél ez csak az első lépés. Figyeld, ahogy ki- és belélegzel. Figyeld az útját, képzeld el a testben a levegő áramlását. Vannak, akik a ki- és belélegzés között fellépő szünetre koncentrálnak.

2.      Izomellazítás.

A lábadtól kezdve képzeld el, ahogy fokozatosan ellazul a tested. Ha nehezen megy, előbb feszítsd meg, majd lazítsd el az éppen lazítani kívánt testrészt. A érzékelések mindenkinél másak.

3.      Szívdobogás.

Figyelj a szívdobogásodra! Érezd, ahogy végiglüktet a tested miden porcikájában!

4.      Gravitáció.

Érezd, ahogy a gravitáció a föld felé húz, érezd a tested tehetetlenségét!

5.      Teljes test-élmény.

Teljes egészében érezni a fogod a testedet. Ez szintén egyéni élmény.

6.      Koncentrálás egy adott testrészre.

Lehet az orrod hegye, a napfonat-csakrád, szív-csakrád, bármi. Sokan a harmadik szemet teszik a lélek középpontjának, ezért erre koncentrálnak. Figyeld meg, hogy meditálás kezdetekor, vagy mélyebb koncentrálást igénylő munkánál, hol érzed ezt a központot.

 

Jó pihenést, kikapcsolódást kívánunk!

MEDITÁCIÓS ÉS RELAX ZENÉK

 

 

 

 

 

 

Források:

Ez a cikk az interneten lévő nyílt forrásokból készült.